Masallar Şatosu ve Hayaller Kralı

/ / TARİH

Merhaba sevgili okurlar, bu yazıda size Masallar Şatosu olarak nitelendirdiğim Neuschwanstein Şatosu ve Hayaller Kralı olarak adlandırdığım Bavyera Kralı 2. Ludwig’den bahsedeceğim.

Şato denildiğinde bir çoğumuzun aklında hemen hemen benzer bir resim canlanır. İşte Almanya’nın Bavyera bölgesinde bulunan Neuschwanstein kalesi bu aklımızdaki resime en çok benzeyen hatta belki de hayatımızın bir noktasında zihnimizdeki bu betimlemeyi geliştiren yapı olabilir. Özellikle sonbaharda sarı-kızıl yaplarlar arasında yükselirken veya kış aylarında karlar içerisinde buz gibi ışıldırken bu şatonun yaşadığımız dünyada değil de bir masal diyarında olduğunu düşünmemek işten değil. Alplerin tepesinde, ağaçların arasından yürürken başınızı çevirdiğinizi ve bir tepe üzerinde tüm ihtişamı ile bu şatonun yükseldiğini hayal edin. Farklı bir evrene, başka bir zamana gitmiş gibi hissetmeniz ne kadar da kolaylaşır. İşte, söylenenlere göre bu şatonun yapılma sebebi de tam olarak bu. Bu şatoyu Bavyera’da isminin ikincisi Kral Ludwig yaptırmıştır.

 

II. Ludwig

 

Kral 2. Ludwig, kuğu kralı, masal kralı, deli kral gibi pek çok yakıştırma isimle anılır. Sebebinin ise kralın çocukluğundan beri hayal kurmayı, efsaneleri ve masalları çok sevmesi adeta bir fanteziye kapılıp o dünyanın içinde yaşamaya duyduğu özlem ve arzudur. Sanırım Kral 2. Ludwig günümüzde yaşasaydı sıkı bir fantastik edebiyat takipçisi olurdu. Biraz geçmişe dönelim o hâlde.

25 Ağustos 1845’te, Münih’in hemen dışındaki Wittelsbach hanedanının yazlık evi Nymphenburg Sarayı’nda doğdu. Babası Bavyera Kralı 2. Maximilian annesi ise Prusya prenseslerinden Marie idi. Prens Ludwig’in çocukluğundan beri sosyal ilişkilerinin çok kuvvetli olmadığı ve genel olarak kendi iç dünyasında yaşayan bir çocuk olduğundan bahsedilir. Aynı zamanda kendisinin eşcinsel olduğunu düşünen tarihçiler de vardır. Eğer bu düşünce doğruysa sosyalleşememesinin sebebi belki de cemiyet tarafından dışlanma korkusu ile kendi içine çekilmesi olabilir. Bugün Neuschwanstein Şatosunun bulunduğu yerde Ludwig’in prens olduğu dönemde eski bir şato bulunmakta idi. Bu eski şato da çevrede Schwanstein Şatosu yani Kuğu Taşı Şatosu olarak anılırdı. Bu şatoda isminden de anlaşılacağı üzere bir çok kuğu resimi bezeliymiş. Ludwig gençliğinde bu şatonun eski salonları arasında dolaşmayı çok severmiş. Kim bilir bu yürüyüşlerinde hangi hayallere dalıyordu. Üstelik kuğu mevzusu bu eski kale ile de sınırlı değil. Richard Wagner tarafından yazılıp bestelenen ve prömiyerini 28 Ağustos 1850’den yapan 3 perdelik bir opera olan Lohengrin şüphesiz ki 2. Ludwig’in hayatında büyük öneme sahip. Aslına bakılırsa Ludwig bu operayı gerçeksek kişiselleştirmiş ve belli noktalarda hayatıyla özleştirmeye çalışmıştır. Opera, konusunu ortaçağ Almanya’sından kalan ‘’kuğulu şövalye’’ efsanesinden almaktadır. Evet şimdi daha iyi anlaşılmıştır neden sevgili Hayaller Kralımızın, Kuğu Kralı olarak da isimlendirildiği.

 

 

Ludwig, 1864 yılında 19 yaşında, oldukça genç bir yaşta, tahta geçti. İki yıl sonra, 1866’da Bavyera ve Avusturya, Prusya’ya karşı sadece birkaç hafta süren ve kaybettiği bir savaş sürdü. Ludwig hak ve görevlere sahip bir devlet başkanı, bir kraldı ancak politika ile ilgilenmekten hoşlanmıyordu ve fırsat buldukça bu görevlerden kaçıyordu. Yaşadığı dönem, dünyada pek çok problemin yaşandığı, çalkantıların olduğu ve 1. dünya savaşının ayak seslerinin yankılanmaya başladığı bir dönemdi. Oysa Ludwig efsanelerde ve masallardaki dünyayı idealize etmişti ve olmak istediği kral o hikayelerdeki gibiydi. Dünya Savaşına hazırlanılan bir dönemde değil masalsı bir dönemde krallık yapmak istiyordu ve çareyi gerçeklerden kaçabileceği, kafasında idealize ettiği eski günleri imgeleyen bir yerde yaşamakta buldu. İşte bu yüzden Masallar Şatosu dediğim Neuschwanstein Şatosunu yaptırdı.

 

 

Hayranı olduğu Lohengrin operasının yazarı ve bestekarı sanatçı Richard Wagner ile çok yakın dostluk ilişkisi vardı ve sanatçının en büyük sponsoru da yine kraldı. 13 Mayıs 1868’de Wagner’e bir mektupta şunları yazmış;

“Eski Alman şövalyelerinin otantik tarzındaki Pöllatschlucht’a yakın eski harap kalenin Hohenschwangau’sunu yeniden inşa etmeyi planlıyorum. Oradan, muhteşem Säuling dağlarına, Tirol dağlarına ve daha sonra da ovaya kadar her yer görülebilecek.”

Daha önce bölgede, kralın gençliğinde hayal dünyasının gelişimine katkı sağlayan Schwanstein Şatosu olduğunu söylemiştim. Bu yeni yapılan şato ise önüne ‘’Neu’’ alarak Yeni Kuğu Taşı Şatosu isminde anıldı. Eski kalede kuğu resimleri olduğunu hatırlarsınız işte bu yeni kuğu kalesinde de bir çok kuğu resimi ve kuğu heykelleri bulunmaktadır. Hatta kralın hayranı olduğu ve Kuğu Şövalyesini anlatan Lohengrin Operasının bazı sahneleri kale duvarlarında resmedilmiştir. Yine kralın yakın dostu Wagner’in bir diğer operası olan Tannhauser’de antılan mağarayı da kalesine taşımak isteyen Hayaller Kralı, Şatoya ‘’Mağara Odası’’ yaptırmıştır. Burası sarkıtlarla ve bir şelale ile bezenen yapay bir mağaradır.

 

 

 

2. Ludwig şatoya ciddi masraf yapmıştır. Dışarıdan mükemmel görünen şatonun içi de bir o kadar güzel olmasına rağmen 200 odalı olarak inşa edilen yapının yalnızca 20 odası tamamlanabilmiştir ve aslında günümüzde hala yarım kalan bir proje olarak varlığını sürdürmektedir.

Kral büyük tutkuyla yaptırdığı bu şatosunda ancak yaklaşık 5 ay yaşayabilmiştir. Bu süreçte ise kralın geceleri kızak ile gezilere çıktığı hatta bazen kalesinin çevresinde orta çağa ait kostümler giydiği düşünülüyor. Zira ölümünden sonra şatoda en sevdiği operanın başrolü olan Kuğu Şövalyesi Heinrich kostümüne benzer kıyafetler bulundu. Kralın gerçekten kendisini bu karakter yerine koyduğunu ve hayal dünyasında yaşadığını gösteren çok güçlü bir diğer veri ise nişanlısına yazdığı mektupta saklı.

Kral’ın homoseksüel olduğu birçok tarihçi tarafından düşünülüyor demiştim. Sebebi bu mudur bilinmez ancak hükümdarlığının ilk yıllarında her egemenin karşılaştığı varis baskısı ile o da karşılaştı ve çevresindekiler tarafından evlilik görüşmeleri hız kazandı. Nihayetinde Bavyera Dükünün kızı ve ünlü Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth nam-ı diğer Sisi’nin kız kardeşi Düşes Sophie ile nişanlandılar. Ludwig düğünü birçok kez erteledikten sonra en sonunda iptal etmiştir ve bunu bildirdiği mektubunda Sophie’ye şöyle seslenmektedir: ‘’Sevgili Elsa’m! Zalim baban bizi ayırdı. Sonsuza dek senin olan, Heinrich.’’ Heinrich’in Lohengrin Operasındaki Kuğu Şövalyesinin adı olduğunu söylemiştim. Elsa da yine bu hikayedeki şövalyenin sevgilisinin adıdır. Kral’ın hayatını ciddi anlamda başka bir evrende yaşamak istediği, kendisini ve çevresindekileri çok sevdiği eserin bir karakteri olarak kabül ettiği çok açık. Bu sebeplerle ve yaptığı büyük meblağlı harcamalarından da dolayı kendisi deli ilan edilmiştir. Oysaki, bence deli değildi sadece mutsuzdu. Kendisi için kaçabileceği bir harikalar diyarı yaratmıştı ve böyle avunuyordu. Bazen hepimiz kendimizi çok sevdiğimiz bir kurgu karakterin yerindeymiş gibi hayal ediyoruz ediyoruz değil mi? Değil mi…?

Fakat yine de hükümet kendisini resmi olarak deli ilan etti ve 1886’da Bavyera Anayasasında böyle bir protokol öngörülmemiş olmasına rağmen krallık görevinden azledildi. Tutuklandı ve Berg Sarayı’na gönderildi. Saraya gelişinden yalnızca bir iki gün sonra Starnberg Gölü’de doktoru ile boğulmuş olarak bulundu. Bu ölümün sebebi yıllar sonra bugün bile aydınlanmadı. Oysaki kral yüzmeyi çok seviyordu ve rutin olarak yüzen biriydi. Göl kenarında sakin sularda normal bir yolla boğulması beklenemezdi. Her ne yaşandıysa bilmiyoruz ama bu hayaller kralının bize bir masal şatosu bıraktığını biliyoruz.

 

 

Ölümünün ardından Şato, masrafları için alınan borçların ödenebilmesi adına halk ziyaretine açılmıştır. O zamandan beri Neuschwanstein Şatosu büyük bir ilgi odağıdır. Günümüzde şato yılda yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır.

 

Kaynakça 

Kapak Görseli: https://www.blog49de.com/post/disney-in-uyuyan-g%C3%BCzeli-nin-masalsi-satosu-neuschwanstein-f%C3%BCssen-gezi-rehberi

Birinci Görsel: https://www.neuschwanstein.de/englisch/ludwig/biography.htm

İkinci Görsel: https://www.lookandlearn.com/blog/34967/the-best-pictures-of-ludwig-ii-king-of-bavaria/

Üçüncü Görsel: https://kansav.blogspot.com/2018/07/neuschwanstein-satosu-yeni-kugu-tas.html

Dördüncü Görsel: https://sarahinreallife.com/how-neuschwanstein-castle-became-the-proof-that-dreams-are-only-dreams-until-you-make-it-real/

Beşinci Görsel: https://ozhanozturk.com/2019/04/14/neuschwanstein-satosu/

 

– Zeynep Karali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir