Akademik Veriler Işığında Veganlık: Nedir, Ne Değildir?

Alegori Dergi'nin ''Psikoloji-Sosyoloji'' içerik alanına dair ilk podcastinde Kadirhan Önk ve Halil Mertcan Bozkır sizler için ''Veganlık'' kavramını ele alıyor. Veganlık hem ülkemizde hem de dünya genelinde gün geçtikçe daha çok insanın ilgi duyduğu bir kavramdır. Bu podcast'te veganlık ve vejetaryenlik kavramlarının ayrımı yapılıyor. Ardından veganlığın evrimsel kökenleri ve tarihi inceleniyor. Vegan olma kararını almada cinsiyetin, politik görüşün ve dini inançların ne ölçüde etkili olduğunu ele almak da ihmal edilmiyor. Bununla birlikte veganlığı sürdürebilmedeki sosyo-ekonomik olanakların getirdiği koşullar ve diğer güçlükler de irdeleniyor. Son olarak ise veganlığın geleceği için bir gün herkesin vegan olup olmayacağı sorusuna yanıt aranıyor. Görsele tıklayarak Spotify üzerinden podcaste ulaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler.

Sesli Hikâye: Sabahattin Ali'den, Duvar

Alegori Dergi’nin ilk sesli hikâyesiyle karşınızdayız. Bu podcastte Ayşe Nazlı Kayı, 2 Nisan 1948’de canice bizden ve edebiyatımızdan koparılan Sabahattin Ali’nin; Sinop Cezaevini anlattığı öyküsü olan “Duvar”ı sizler için seslendiriyor. Görsele tıklayarak Spotify üzerinden podcaste ulaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler dileriz.

Oscar'ın Nabzı: 93.Akademi Ödülleri Adayları

Alegori Dergi’nin “Sinema” içerik alanına dair ilk podcastinde Hatice Akyol, Uğur Tunur ve Eren Akkoç yaklaşan 93. Akademi Ödülleri öncesinde adaylıkları değerlendiriyor. Pandemi gölgesinde gerçekleşecek olan ödül töreni ve birtakım ilklerin yaşandığı adaylık süreciyle başlayan sohbet ana kategorilerde adaylık alan filmler ve isimlerin konuşulmasıyla devam ediyor. Törene günler kala adaylıkları hem otoritelere hem de gönüllerinden geçenlere göre değerlendiren yazarlar kimi kategorilerde aynı noktada buluşuyor. Görsele tıklayarak Spotify üzerinden podcaste ulaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler dileriz.

Fransız İhtilali : Öncesi Sonrası Fazlası

Alegori Dergi'nin ''Tarih'' içerik alanına dair ilk podcastinde Ali Fuat Çalık, Zeynep Karali ve Akın Giray Çakal sizler için Fransız İhtilali'ni inceliyor. Sadece Fransız İhtilali üzerine değil çok daha geniş bir yelpaze üzerine konuşulan bu podcastte sırasıyla 4 temel konu başlığı ele alınacak: I-Devrim, İsyan, İnkılap İlişkileri II-Fransız İhtilali Öncesi Yaşananlar: Devrime Neler Zemin Hazırladı? III-Fransız İhtilali, Terör Dönemi, İhtilal Sonrası Fransız Tarihi IV-Fransız İhtilali'nin Osmanlı İmparatorluğu'na Yansımaları, Türk Devrimi ve Fransız İhtilali İlişkileri. Görsele tıklayarak Spotify üzerinden podcaste ulaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler dileriz.

TOP