H&M’nin Lüks Moda Markaları İle Ortak İşlerine Genel Bakış

/ / GÖRSEL SANATLAR VE MÜZİK

Çalışmamızda, H&M’in ilk kez 2004 senesinde tasarımcının kendi ismini taşıyan markası Karl Lagerfeld ile başlattığı ve sonrasında devamlılık gösteren bir moda ortaklığı modeli olan yüksek-alçak moda iş birliğini merkeze alıyoruz. “H&M’in 2004 yılında hayata geçirdiği bu hareket, ilk olarak bir moda dehası olan Karl Lagerfeld’in projeye dahil olduğu açıklamasıyla çok konuşuldu.” Bu iş birliklerinin lüks modaya ulaşılabilir, demokratik bir konumlandırma sağlamaktadır. “Bu yeni iş birliği modeli, yalnızca lüksün demokratikleşmesi ve sınırların bulanıklaşmasını temsil etmiyor, aynı zamanda ekonominin zamansız kuralına da gönderme yapıyordu: ‘Az olan değerlidir.’.”

Bu marka iş birliklerine baktığımızda lüks markanın bir risk aldığını söylemek yanlış olmaz. Günün sonunda, kendi kalitesinden daha alt seviyede bir iş ortaya koyuyor. Bununla birlikte, ticari boyuta baktığımızda belki de hiçbir zaman yaratamayacağı bir tanırım faaliyeti gerçekleştiriyor. “Sokaklarda tasarımcının koleksiyonu ile dolaşan kişiler ayaklı billboard ektisi yaratıyor.” Aynı zamanda, bu ortak işler lükse marka adına halkla iletişimde olmak, var olduğu dünyanın kültürüyle ve çevresiyle temas kurmak için de bir fırsat. “Markalar artık yalnızca koleksiyon çıkaran, trend belirleyen oluşumlardan çok daha fazlası; tıpkı bir medya kanalı gibi takipçilerini yaratan, düzenli etkinliklerle ve konularla topluluğunu besleyen, multidisipliner bir içerik platformuna evriliyor.” (www.vogue.com.tr. Erişim Tarihi: 23 Mart 2022.).

 

Bu marka iş birliklerinden bir ürün satın alan tüketici kendine bir statü konumlandırır. “Tüketiciye gelince, normal şartlarda elde edemeyeceği bir tasarımı makul bir fiyatla, üstelik de çılgın kalabalıkları aşarak, edinmenin mutluluğunu yaşıyor.” (www.brandtalks.org. Erişim Tarihi: 23 Mart 2022.). Normal şartlarda edinemeyeceği yüksek fiyatlı lüks kıyafete H&M’in kurduğu moda demokrasisi köprüsü sayesinde ulaşabiliyor tüketici.

-Öykü GÖNÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir