Carl’s Jr. ve Cinsiyetçi Reklamları

/ / SOSYOLOJİ
Kim Kardashian Salata Reklamı

2017 senesine kadar olan Carl’s Jr. reklamlarına genel bir bakış atacak olursak bu reklamların “cinsellik satar” politikasıyla hareket ettiğini, gerek görsel gerek söylem olarak cinsiyetçi yaklaşımlar içerdiğini ve Amerikan kültürü klasiklerine atıflarda bulunduğunu görürüz.

 

1. BBQ’s Best Pair – Sara Underwood ve Emily Ratajkowski

Barbekü ve Amerika kültürüne ait klişeler barındıran yaratıcılıktan uzak bu reklamda Carl’s Jr., iki kadın model kullanarak reklamın efektifliğini artırabileceğinin düşüncesi içinde. Reklamın sonunda erkek oyuncuların kadın figürleri kameraya almasından da anlayabileceğimiz üzere ilgi hiçbir şekilde hamburgerde değil, yalnızca modellerde.

Hamburger Yiyen Sara Underwood ve Emily Ratajkowski.

 

2. The All Natural Burger – Charlotte McKinney (Super Bowl XLIX 2015)

Carl’s Jr.’ın Super Bowl reklamı, reklamın teması olan doğal içerikli burgerin içeriği kadın figürün vücudunun parçalarıyla bağdaştırılarak anlatılıyor. Reklamda anlamamız gereken şey gıdanın içeriği iken, birinci planda gözükenler bambaşka. Carl’s Jr.’ın hemen hemen bütün reklamlarında görebileceğimiz bir diğer uygulama ise lifestyle marketing. Nasıl Michael Kors markası “Michael Kors çanta takan kadın özel jete binen kadındır,” algısını yaratmaya çalışıyorsa, Carls Jr. markası da “Carl’s Jr. tüketen kadın erkeklerden ilgi gören, çekici kadındır,” algısı yaratmak istiyor.

 

3. The Southwest Petty Melt – Kate Upton

Carl’s Jr. cinsiyetçi vurgularını kadın figürü kullanmanın yanı sıra reklamın dış sesiyle veya müziği ile de yapıyor. Reklamda “Classics just make whole life hotter” ve “I like it hot” söylemlerini duyuyoruz. Burada “hot” sözcüğünün “sıcak” anlamında kullanılıp “ateşli” anlamına gönderme yapılırken Kate Upton’ın da klasik, akla gelen bir manken olduğu çağrışımında bulunuyor.

Humburger Yiyen Kate upton

 

4. Tex Mex Burger

Texas tatları ile Meksika tatlarını barındıran bir hamburgeri tanıtma amacıyla yola çıkan reklam, bunu Teksaslı kızlar ile Meksikalı Latin kızlar arasında plaj voleybolu maçı yaptırıp berabere kaldıklarını söyleyerek gerçekleştirmeye çalışıyor.

Hamburger Yiyen Latin amerikalı ve Teksaslı Kızlar

 

 5. Jim Beam Bourbon – Heidi Klum

Bu reklamda ilk defa dominant bir kadın figürü görsek de Carl’s Jr., “with the taste of bourbon it’ll make a man out of you” sözünü kullanarak bizi yine şaşırtmıyor. Yani reklam bize, bu hamburgerin tadının bizden bir erkek yaratabileceğini söylüyor.

 

6.Thickburger El Diablo – Sara Sampaio

Kreatiflik konusunda yine fazla formunda olmayan Carl’s Jr., bir Latin lezzeti olan jalapeño biberini barındıran hamburgerinin reklamı için “O zaman Latin manken kullanalım” diyerek reklamında Portekizli model Sara Sampaio’yu oynatıyor. Alt metinleri önemseyen marka “Get hotter with every bite” diyerek “Her ısırıkta daha ateşli ol” çağrışımı yapıyor.

Hamburger Tutan Sara Sampaio

 

7. Cranberry Apple Walnut Chicken Salad – Kim Kardashian

Marka bu sefer de Kim Kardashian’a köpük banyosu yaptıran salata reklamıyla karşımıza çıkıyor. “Who said salads can’t be hot?” (Kim salataların açı/ateşli olamayacağını söyledi?) diyerek de bize yine satır araları okutuyor.

Kim Kardashian Salata Reklamı

 

8. Texas BBQ – Hannah Ferguson ve Paris Hilton

“Everyone wants a taste of Texas” (Herkes Teksas’tan bir dilim almak ister) sözüyle hem Teksas BBQ Burger’e hem de reklam yüzü Teksaslı manken Hannah Ferguson’a atıfta bulunan reklam yine söylemleri ve görüntüleri ile “cinsellik satar” politikasını devam ettiriyor.

Hannah Ferguson ve Paris Hilton

 

9. Charbroiled Atlantic Cod Fish Sandwich

Markanın bu reklamını nispeten daha az antipatik sayabilecek olsak da yine tabii ki oldukça çıplaklık kullanımı görüyoruz.

 

10. Midnight Moonshine Burger – Hayden Panettiere

Marka “Cinsellik satar” politikasını hala terk etmemiş olsa da bu reklamda ilk defa gözümüze birinci planda çarpan şey ürünün içeriğiyle ilgili oluyor, izlerken sosun yapılışına odaklanıyoruz.

 

11. Paris Hilton

Son reklamda ise markanın tercihi Paris Hilton’a Bentley yıkatmaktan yana oluyor. Hamburgerin birkaç saniye Paris Hilton ısırırken görünmesi dışında bu sefer ürünle ilgili hiçbir şey gösterilmeden, hiçbir şey söylenmeden reklam bitiriliyor.

 

Markanın 2017 Sonrası Değişen Reklam Politikası

Senelerce “cinsellik satar” politikasıyla hareket eden, “Reklamlarımızda seksi modeller kullanıyoruz çünkü çirkinler hamburger satamaz” söyleminde bulunan Carl’s Jr.’ın 2017 yılında bu anlayışını terk ettiğini görüyoruz. Bu noktada, gıdayı yaptıkları işin merkezine koyacakları açıklamasında bulunarak eski imajları ile aralarına mesafe koyduklarını gösteren bir reklam yayınlıyorlar. 2017’deki bu reklam filminde, bu zamana kadarki bütün bu reklamların sebebini oğlunun heveslerine ve çaylaklığına bağlayan Carl Hardee Sr. isimli bir karakter yaratılıyor. Karakter reklamda, asıl işlerinin yemek olduğunu vurguluyor ve eski reklamlara dair tüm resimlerin ofisten kaldırılmasını istiyor. Maruz kaldıkları eleştiriler ve şirket içi anlaşmazlıklarının kamuoyunda da gün yüzüne çıkması ile ekonomik sebepler de birleşince marka gönülsüz bir şekilde de olsa müstehcen reklam içeriklerinden uzaklaşmış oldu.

 

Kaynakça

1- https://www.youtube.com/watch?v=YrsJFDaAaLU

2- https://www.youtube.com/watch?v=NYFrByeV7xM&t=6s

3- https://www.glamour.com/story/carls-jr-stop-using-sexy-women-in-ads

4- https://www.thecut.com/2017/03/carls-jr-ad-trying-to-pivot-away-from-its-sexist-past.html

5- https://www.refinery29.com/en-us/2017/03/147912/carls-jr-drops-women-from-burger-ads

6- https://www.nytimes.com/2019/11/13/business/media/new-carls-jr-ads.html

7- https://universe.byu.edu/2014/09/17/carls-jr-facing-criticism-for-ads-again/

8- https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1238112

9- https://medyabey.com/cinsel-icerikli-reklamlar-satisi-artirir-efsanesi-degisiyor-mu/

10- https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1238112

 

– Öykü Gönül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir